55 thoughts on “Letöltések”

  1. Remek ötlet, hogy nem csak a program kezelését, hanem a grafikai tervezés alapelveit is összefoglaljátok. Remélem, a könyv többi része is ugyanilyen remek!

  2. Csodálatos könyv! Remek munka! Köszönet az alkotónak. És köszönet az FSF.hu-nak!

  3. Kiváló munka és hiánypótló alkotás!
    Már régóta használom az Inkscape-et és sok mindent ismerek már belőle, de még így rengeteg újdonságot találtam.
    Köszönöm szépen!

  4. Már régóta próbálok megbarátkozni az Inkscappel, remélem végre sikerülni fog :), de szerintem többen örülnének egy epub verziónak is mert az használhatóbb mint a pdf

    1. Gondolkodom rajta. A könyv nagy része olyan, amit szerintem nem csak úgy olvasgat az ember, hanem a programban kipróbálja. Célszerű így mellé tenni PDF-olvasóban a képernyőn. A tervezőgrafikai résznél meg inkább a táblagépesekre gondoltam. Az e-Pub-tól a következetlenebb megjelenítés miatt tartottam egy kicsit. A PDF előnye — számomra –, hogy minden ott jelenik meg, ahol terveztem. Kisanti

      1. Én is támogatom az epub/mobi kiterjesztést. ugyanaz az indok, mint reni93 esetén. 🙂

  5. Nagyon jó könyv. Nem is tudok többet hozzáfűzni ehhez, mert felesleges minden szó. Egyszerűen használni kell.
    Nem tudom, hogy milyen tervek vannak még, de igen nagy haszna lenne még Gimp kiadványnak is hasonló részletességgel.
    Bár én magam a legjobban egy Scribus-nak venném hasznát.
    Köszönöm.

  6. most kezdtem el a leckéket, nagyon jó 🙂 lenne egy kérdésem, hogy pl. a labirintusnál (vagy bárminél) hogyan lehet úgy igazítani, hogy a végén az összkép teljesen arányos legyen: van erre valamilyen eszköz? a ctrl nagyon sokat segít, de az egészet nem “rántja egybe”. köszönöm, üdv

  7. Még csak az imént töltöttem le a könyvet, de már most úgy látom, hogy nagyon hasznos lesz a számomra. Köszönöm!

  8. Úgy látom, hogy már nem érhető el a könyv. Esetelg tervezitek a későbbiekben, hogy elérhető legyen?

  9. Nagyon jó, de honnan lehet letölteni?
    Biztos én nézem rosszul, de nem találom a könyv letöltése felé vezető linket, csak a programét…
    Köszönöm!

    1. A letöltésmenedzser program üzletpolitikája megváltozott. Ezzel együtt kilőtte az eredeti linkeket is a letöltéseimre. Igyekeztem hamar megoldani. Most viszont csak én látom a backstage-ből, hányan töltöttétek le… Már csak 152, és elérjük a 3000-et.

  10. Remek könyv, bár magam is évek óta használom az Inkscape-et, találtam benne újdonságokat. Néhány megjegyzés:
    * Windows-ba nem kell képlopó program, a PrintScr billentyű a vágólapra másolatot készít a képernyőről, amit tapasztalatom szerint az Irfanview-ba érdemes beolvasni és esetleg módosítani (vágni, színeket cserélni, stb,) majd lementeni png formátumba.
    * Nekem nagyon hasznosnak bizonyult az angol billentyűzeten [ és ] ill. alt[ és alt], magyar billentyűzeten ő és ú ill. altő és alt ú használata a forgatáshoz
    * Nem művészeti, hanem a műszaki illusztrációval foglalkozom, az Inkscape és CAD programok kapcsolatáról bőséges tapasztalattal rendelkezem, ha van érdeklődés, szívesen megosztom.
    * Ha szükség van oktatásra a könyv alapján, szívesen vállalkozom rá díjazás nélkül is.

    1. Kedves Péter! A PrintScreen-es módszer jogos, de nekem körülményes. Egy képlopóval általam kijelölt képterület mellett aktuális ablakot is menthetek, ami kevesebb macerával jár, mint körülvagdosni. Sokszor van rá szükségem oktatóanyagokhoz. Windows alatt leginkább erre a GreenShot jött be mostanában nekem.

  11. Nagyon köszönöm a könyvet, abszolút hiánypótló mű! Örök hálám a könyvért, mert eddig csak csak innen-onnan összeszedve, néha angol kiadványokat és súgókat böngészve lehetett megismerni a programot.

  12. Üdvözlöm,
    Tudna abban segíteni, hogy inkscape programhhoz létezik e font manager program. Nekem nexusfont van a windows-os gépen de az azzal betöltött fontokat se a gimp sem az inkscape nem látja. Windowsba meg nem szeretnék installálni párezer betűt.

    1. Mondanám, használjon Mac OS X-et ;-), abban van egy beépített zseniális fontmanager. Windows-ra sajnos csak kereskedelmi megoldások léteznek. A Nexusfont-tal én is kísérleteztem, de pont azt nem tudja korrekten, amit tudnia kellene: fontok csoportjait pillanatok alatt telepíteni, leszedni. Sajnálom…

  13. Én végigcsináltam az összes gyakorlatot, egészen kiváló könyv. Érezni, hogy olyan csinálta, akinek van oktatási gyakorlata. Jó lenne bővíteni, mert nem mindenki tud jól angolul és a többi könyv csak ezen a nyelven érhető el.
    Azért van benne egy mondat amiről szeretnék többet tudni: nyomdai munkához csak a Scribusszal együttműködve alkalmas. Konkrétan hogyan?

    1. Kedves Olvasóm!

      A Scribusban a Fájl > Importálás > Vektoros fájl betöltésénél kitűnően importál egyszerűbb SVG fájlokat. Ilyenek a logók pl., ahol nincsenek nagy trükközések. A szélek elmosásával pl nem tusd mit kezdeni. Aztán a Scribusban meg lehet nézni, hogy mennyire fakulnak az Inscape RGB színei. le is lehet cserélni azokat nyomdai CMYK színekre.
      Ha bonyolultabb dolgot szeretne nyomdára előkészíteni, akkor mentse ki 300 dpi-s PNG fájlként, s úgy vigye át a Scribusba.
      Csodákat azért még ne várjon, a múltkor éppen egy nyomdai munkámnak kellett leállítani a nyomtatását, mert a Scribusból képernyőn tökéletesen működő dolgok hibásan jelentek meg a nyomólemezeken. De ott sok-sok trükk volt alkalmazva — talán később írok róla egy cikket, ha lesz sok időm.
      Köszönöm a könyvről elismerő szavait. Milyen könyveket szeretne? Milyen témában magyarul?

      Kisanti

  14. Én például ilyen klassz és átgondolt könyveket, mint ez bármilyen informatikai témában szívesen látnék, függetlenül attól, hogy ismerem-e már az adott témát, vagy sem, érdekelt-e korábban a téma, avagy nem. Friss, fiatalos, gondos, élvezetes, ráadásul egy komplett módszertani útmutató. Nem is tudom, hogyan kerülhettem el ezidáig, de nemrég nagy öröm volt a fiam kezébe adni. Feltétlenül javaslom, hogy folytasd az írást akár egy második résszel, akár egyéb témában, meglátásom szerint rossz dolog nem sülhet ki belőle, viszont jó igen.

  15. Tudna valaki abban segíteni, hogy mi kell ahhoz, hogy inskape ben elkészített állomány corel draw X6 vagy X7 veszteség, szétesés nélkül vektorosan szerkeszthető, használható legyen?
    Próbáltam már sokmindent de nem tudtam rájönni.

    Köszi előr is a segítséget!

    1. PDF. Érdemes így menteni.
      Az Inkscape SVG-t a Corel valamilyen oknál fogva (inkompatibilitás, bénaság valamelyik oldalon) nem jól kezeli. Okozhatja az is, hogy az Inkscape sokféle saját cuccot rak a kódba, de azt tapasztaltam, a legegyszerűbb is kitekeredik a Corel X3-asomban, míg az Illustrator vígan beolvassa.

      Kedves Gyuri! Írja már meg, hogy így működött-e!

      Kisanti

  16. Hali!
    Szorgosan olvasgatom a könyvet és nagyon jó kis tananyag.
    Csak egy kicsit meg akadtam pont egy PDF mentés után a tananyagban megcsináltam a Norvég zászlót de a pdf mentés után látszik egy hajszálvékony piros vonal ahol a metszet készült. Ha segítene valaki miért látom ezt a vonalat.

    1. Kedves László!
      Elnézést a késői válaszért. Metszet: elképzelhető, hogy valamelyik objektumnak volt előtte körvonala, s azt örökölte meg. Nem látszik Inkscape-ben, amikor szerkeszti? Ha el tudja küldeni az eredeti és PDF verziót, ránézek.
      kisantal.tiborKUKCgmail.com

  17. Segítséget kérek. Most ismerkedek az Inkscape programmal. (Könyvet letöltöttem…) Lehetséges vele PDF-et lezárni és jelszóval ellátni? Felmerült egy ilyen igény a munkahelyemen és érdekes lenne. Azt mondják az Illustrator tud ilyet.
    Egyben érdekelne kitől (vagy honnan) tudnék tanulni Inkscape használatot. Magánórákra gondoltam.

    Köszönöm…

    Jenei Zsolt

    1. Kedves Zsolt!

      Az Inkscape-ben nem fog találni ilyet. Ha nyílt forrású PDF eszközzel szeretne titkosítani, akkor a PDF-creatort ajánlom. http://www.pdfforge.org/pdfcreator
      Itt pedig egy oktatóanyag a használatához.
      Magánórák: peter.kaboldyKUKACyahoo.com
      Péter egy nyugalmazott gépészmérnök, Wikipédia-szerző és rajzoló. Keresse meg nyugodtan az oldalunkra hivatkozva.
      Kisantal Tibor grafikus, tanár

  18. Kedves Tibor,
    Az Inkscape szoftverrel kapcsolatosan lenne néhány kérdésem, amiről nem találtam bejegyzést az útmutatóban:
    Igényel-e internetes kapcsolatot akkor, amikor használják, illetve felhőben tárol-e adatokat?
    Van-e naplózása, log fájl-be ment-e valamit?
    Segítségét köszönöm,
    Éva

    1. Kedves Éva!

      Kicsit furcsák a kérdései, mintha biztonsági szempontból közelítené meg a programot. Lényeg: Ez egy gépre telepíthető, önmagában is megálló program. Tehát nem kell internet, nem molyol a felhőben, és nem mentegeti magát mindenféle helyre. Csak arra való, amire kitalálták — grafikák készítésére.

  19. Kedves Tibor!

    Nagyon köszönöm a könyvet, rengeteget tanultam belőle. Jópofa, szórakoztatva, gyorsan tanít.
    Sajnos a program viszont nem mindig működik úgy, ahogy kellene. Gondolom, hozzájön az is, hogy nem nagy teljesítményű a gépem, és pl. az útvonalakat nem mindig hajtja végre, csak az hallatszik, hogy felpörög a gépem – néha segít, hogy kilépek a programból vagy újraindítom a gépet.
    Most pl. az első Spritfire-be törött bele a bicskám, és nem tudom, azért-e, mert a program hibázik, vagy mert én hagytam ki egy lépést. Eleve már a metszet műveletet sem volt hajlandó végrehajtani a program, így végül különbséggel jutottam hozzá a felső gép drótvázához, azon dolgoztam. Most pedig a kitöltést nem tudom végrehajtani. Az orrkúp sem sikerül, és a vágófoltokat sem tudom létrehozni. Azt írja hibaüzenetnek, hogy “a terület nem körülhatárolt, nem lehet kitölteni”. Tehát úgy tűnik, nem akarja elfogadni körülhatárolásnak a homokszín és zöld foltok felett levő drótvázat.
    Tudnál segíteni nekem?

    Nagyon köszönöm, üdv:
    Dóra

  20. Kedves Tibor,

    Ez az egyik legjobb – ha nem a legjobb – tankönyv, amit valaha olvastam. A kivitelezés rendkívül igényes. Felépítése nagyon jól átgondolt, mind a két nagy rész, mind pedig az egyes részek felépítése. Nagyon mély, a szó legtágabb és legnemesebb értelmében vett pedagógiai tapasztalatot érezni belőle. Az egyes programokat bemutató tankönyvek természetükből fakadóan hamar elavulnak. Ebben a könyvben mégis azt érezni, hogy – különösen a második rész – valahogy maradandóbb.

    Nagyon köszönöm,
    weygand

  21. Zseniális, nagy értékű írás, alkotás!
    Arra pedig nem is találok szavakat, hogy ingyenesen letölthető! Respect Kisantal Tibornak érte!

  22. Nagyon szépen köszönöm a .PDF könyvet. Örülök hogy megtaláltam lézervágás hoz kerestem dokumentációt képek készítése szerkesztése és megleltem, Tegnap délután töltöttem le és csak eszem eszem és eszem, egyszerű és mind egy 4 éves gyereknek úgy van elmagyarázva az egész, nagyon jó! Hatalmas gratulációm a munkához !

  23. Köszönöm, rendkívül hasznos számomra az itt lévő információk!
    Egyetlen problémám maradt, hogy az ngc fájlokat hogyan tudom átalakítani nc fájllá?
    A 3018-as cnc gépem laptopról kezeli az ngc fájlt, de az off line vezérlője, csak az nc fájlokat kezeli. (A laptopot nem szeretném poros környezetben üzemeltetni)
    A választ előre is köszönöm!

  24. Kedves Tibor!
    Örömmel vegyes szomorúsággal olvasom könyvedet. Én 80+ évesen még ma is tanítok egy technikumban, most éppen Digitális kultúrát (eddig hardvert és hálózatokat míveltem, mint mérnök). A tantárgy 2024-től közép- és emelt szinten érettségi tantárgyként választható. Van ugyan tankönyv, ami hát… , de én még a magam írta tankönyvekkel sem voltam soha megelégedve (van belőlük bőven 1978-tól-2006-ig). A grafika nem idegen nekem, már 25 éve amatőr fotosoppos vagyok, de azért Baráth Gábor könyvét nagy örömmel fogadtam. A Gimp azért sok mindenben más.
    Mint, aki tanárként mindig lelkiismeretesen előre készül, már beleástam magam valamilyen szinten az Inkscape-be is (a 15-20 évvel ezelőtti felszínes CorelDraw ismereteim már nem sokat segítettek), de a Te könyved, ha hamarabb tudok róla, sok nyomasztó munkától megmentett volna. Ezért a szomorúság: nem voltam elég kitartó a keresésben.
    Szó, ami szó, most kissé jobban belemerültem, és egyre jobban élvezem azokat a dolgokat – most még csak az elején tartok -, amik még nem igazán váltak véremmé. Amikor eljutottam a 20. oldal tájára, akkor az jött ki belőlem (a szakmaiság mellett mindig az olvasmányos stílus volt a mániám): „ez olyan, mintha én írtam volna”, most meg már azt mondom, hogy jobb.
    Számos kollégám, meg tanártársaim más iskolában, biztos roppant haszonnal forgatják majd, sokuknak – kérdezősködésem alapján – a vektorgrafika legfeljebb az Office rajzi eszközöket jelenti. Remélem hamarabb felfedezik, mint én.
    Elvégzett munkádért itt is szeretném kifejezni köszönetemet.

    1. Sziasztok!
      Nekem is probléma, hogy a forrásfájlok nem elérhetőek sem a könyvből, sem itt másik állományból.
      Egyébként nagyon szuper az anyag, digitális kultúra órán tanítanám a példákat középiskolásoknak.
      Köszönöm a részletes leírásokat!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Az Inkscape egy ingyenes, nyílt forrású vektorgrafikus program. Ezt az oldalt az FSF.hu Alapítvány azoknak hozta létre, akik számítógépes rajzolással szeretnének foglalkozni.